Nem csak a profi sportolókra veszélyes a RED-S szindróma
Bárkinél előfordulhat a relatív energiahiány
Erőtlenség, motivációhiány, romló teljesítmény, sérülések, épp, hogy kimásztunk egy betegségből, máris jön a másik… Ha ilyet tapasztalunk, biztosak lehetünk benne, hogy valami nincs rendben. A háttérben többek között relatív energiahiány (RED-S) is állhat.
A RED-S szindróma (relative energy deficiency in sport) akkor alakul ki, ha tartósan kevesebb energiát viszünk be, mint amennyi szervezetünk működéséhez szükséges. Korábban a RED-S szindrómát a nőket érintő „atléta triásszal” azonosították, de több kutatás is igazolja, hogy a probléma nem csak a nőket érinti. De mi is a RED-S, hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk ellene?
„Red flag” a sportban
A relatív energiahiány azt jelenti, hogy kevesebb energia áll rendelkezésre, mint amennyi az összes testfunkciónk működéséhez szükséges. Magyarul: a kalóriabevitel nem elégséges még a mindennapi „létezéshez” sem, nem is beszélve a sporttevékenységek energiaigényéről. A szervezetünk akkor is használ energiát, ha egész nap fekszünk és sorozatot nézünk. Ez az ún. alapanyagcsere (BMR). Ehhez adódik hozzá a testmozgással felhasznált energia. Például: egy 60 kilós nőnek kb. 1250 kcal az alapanyagcseréje (tehát ennyit használ fel egy egész napos Netflixezés során). Ha a nő aktívan sportol, akkor a napi edzésekkel több 100, sőt, több 1000 kalóriát is elégethet, ami jelentős kalóriadeficitet okoz. Ha a visszapótlás nem megfelelő, az illető nem csak fogyni fog, hanem egy sor veszélyes egészségügyi problémával is szembesülnie kell egy idő után.
Atlétatriász, vagy RED-S?
A RED-S-t korábban atlétatriászként emlegették, és úgy tartották, hogy csak a nőket érinti. Időközben kiderült, hogy az atléta triász nem egyenlő a RED-S-sel, hiszen a szindróma a mindkét nemet veszélyezteti.
A szakirodalom nők esetén a RED-S, a csontritkulás és az amenorrhoea (menstruációs vérzéskimaradás) együttes jelenlétét nevezi atlétatriásznak. Férfiaknál az étkezési zavarok és a csontritkulás jelezheti a problémát. Fontos azt is megemlíteni, hogy a RED-S-t okozhatja étkezési zavar (pl. anorexia nervosa), de nem feltétlenül ez áll a háttérben. Ha a sportoló figyelmetlen és e miatt nem kiegyensúlyozott a táplálkozása, akkor is megtörténhet a baj.
Több embert érint, mint gondolnánk
Egy 1997-es kutatás rámutatott, hogy a RED-S nemcsak az elit, hanem a szabadidősportolók körében is megjelenik.
Legfőképpen az állóképességi sportolók, (például futók, kerékpárosok, evezősök), a tornászok, zsokék és a súlycsoportos küzdősportágak sportolói tartoznak a RED-S rizikócsoportjába, de tulajdonképpen bárkinél előfordulhat, ha az energiabevitel nem megfelelő az edzésmennyiséghez képest.
Milyen problémákat okoz a RED-S?
- a menstruáció elmaradása (nőknél)
- csontritkulás, amely fáradásos törésekhez vezethet
- az endokrin (hormon) rendszer felborulása
- csökkent immunitás, fertőzésekre való fogékonyság
- növekedési hormon csökkenése miatt lassuló fejlődés
- tápanyaghiány miatt kialakuló vérszegénység
- lelassul az anyagcsere
- pszichés problémák (hangulatingadozás, depresszió)
Hogyan kerülhetjük el?
Sajnos számos tévhit kering az interneten a fogyással kapcsolatban. A spottáplálkozás egy külön tudományág, így az amatőr sportolónak is érdemes résen lenniük, hogy ne fussanak bele semmi szélsőségbe.
Amit minden esetben tarts szem előtt:
- A szénhidrát nem az ellenséged. Ne zárd ki egyik makrótápanyagot sem, mert sportolóként szükséged van szénhidrátra, zsírra és fehérjére is.
- Vezess táplálkozási naplót, ahol nyomonkövetheted a bevitt mennyiségeket (pl. MyFitnessPal, Yazio, stb…)
- Kerüld a szélsőségeket!
- Az extrém fogyókúrák helyett válts életmódot, mert az fenntartható.
- Kövess olyan kiegyensúlyozott étrendet, ami figyelembe veszi a testmozgás miatt megnövekedett tápanyag, vitamin és energiaszükségletet.
- Ha fogyni szeretnél, menj biztosra; kérj szakembertől segítséget!
Források:
https://bjsm.bmj.com/content/51/21/1570
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9140913/